Dne 28. a 29 dubna se uskutečnila v rámci projektu OKAP exkurze do Národního Hřebčína Kladruby nad Labem a na Závodiště v Pardubicích, pro obor Jezdec a chovatel koní. Cílem této exkurze je prohloubit znalosti získané v předmětech Chov koní, Dostihový řád, Technické zařízení a Teorie jízdy. Exkurze tematicky navazuje na ŠVP daného oboru.
Exkurze měla za úkol seznámit žáky s národním klenotem – Starokladrubským koněm, který je Národní kulturní památkou, Národním Hřebčínem Kladruby nad Labem, který je zapsán na seznam UNESCO, provést žáky historií koní a i současností. Seznámit se Závodištěm v Pardubicích, s kurzem a překážkami Velké Pardubické, která je také spjata s historií. Letos se již bude konat 132. ročník.
V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem byl žákům předveden plemenný hřebec Starokladrubského koně – Generale Farina V. V barvě vybělující bělouš. V zootechnickém postoji. K předvedení náleží i čtení informací o jeho původu, vlastnostech exteriéru, mírách plemeníka, dále je to předvedení mechaniky pohybu v kroku a klusu. Dále jsme prošli stáje plemeníků, chovných klisen, klisen se hříbaty, porodnu, připouštěcí místo, odběrové místo a laboratoř s reprodukční zootechničkou. Dopodrobna nás seznámila s reprodukcí v hřebčíně, ukázala hříbátko z embryotransferu a další zajímavosti spjaté s reprodukcí. Poté následovala komentovaná prohlídka kočárovny, muzea, zámku a kostela. Žáci pochopili, že koně provází člověka po celou dobu jeho historie. Obzvláště jsme se věnovali historii Rakousko – Uherské monarchie, pro jejíž potřeby byl Starokladrubský kůň vyšlechtěn ze Starošpanělských a Staroitalských koní. Vznik hřebčína je datován rokem 1579, byl založen císařem Rudolfem II. Nemohli bychom hřebčín opustit bez návštěvy přilehlých pastvin, jejichž rozloha je 1310 hektarů.
Navštívili jsme i hřebčín ve Slatiňanech, kde je soustředěn chov vraníka Starokladrubského koně, který byl po vzniku Československé republiky ohrožen a skoro zanikl. Zachráněn je jen díky regeneračnímu procesu, o který se zasloužil Prof. František Bílek po roce 1941. V hřebčíně Slatiňany sídlí i Ústřední evidence koní.
Dalším cílem naší exkurze byla prohlídka Závodiště v Pardubicích, výklad o vzniku a historii Velké Pardubické Steeplechase cross country, která je považována za nejtěžší dostih tohoto typu na Evropském kontinentu. Správce dráhy nás provedl od místa startu tohoto dostihu, k jednotlivým překážkám po kurzu VP. Nejatrativnější byl samozřejmě Taxisův příkop, který si v průběhu historie prošel úpravami, ta poslední byla v loňském roce. Další zajímavé překážky jsou Irská lavice, Drop, Malé a Velké zahrádky, Hadí příkop, Popkovický skok a Poplerův skok.
Kromě dráhy jsme nakoukli i do zázemí dostihů, jako jsou stáje, padock, vážnice, tribuny, ulička vítězů. Nechybělo ani focení se sochou nejznámějšího žokeje v ČR panem Váňou a výklad z historie VP, zmínění jmen jako je Lata Brandisová s Normou, Václav Chaloupka s Korokem, Josef Váňa se Želeníkem, Josef Bartoš se Sixteen, Jan Faltejsek s Orphe de Blanche a další.
Z naší exkurze jsme odjížděli šťastni a naplněni koňskou historií i současností.
Ubytování, doprava i strava byla skvělá, žáci vzorní. Poslouchali výklady, měli mnoho dotazů, vzorně vyplňovali pracovní listy, byli na motivovaní a leckdy průvodce překvapili svými znalostmi ?