První únorový den uspořádala naše škola 16. ročník sommelierské juniorské soutěže Těšínská karafa 2023.

Soutěž probíhala pod záštitou Mgr. Stanislava Folwarczného, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje, a města Český Těšín. Zúčastnilo se jí 22 studentů z celé České republiky.

V první části soutěže studenti odpovídali na 100 testových otázek zaměřených na historii vinařství a vinohradnictví, na výrobu vína, vinařství České republiky i zahraniční vinařství. Nechyběly ani otázky z odborné terminologie. Ve druhé části soutěže degustovali dva druhy bílého, jeden druh červeného vína a jeden destilát. U vína popisovali vzhled, vůni, chuť a dále původ, odrůdu a ročník. K danému vínu doporučovali také vhodný pokrm. Po sečtení bodů z prvních dvou částí soutěže bylo vybráno 15 semifinalistů, kteří předvedli servis červeného vína včetně dekantace.

Do finálového boje byli vybráni čtyři nejúspěšnější mladí sommelieři. Zde opravovali chyby ve vinném lístku, doporučovali nápoje k navrženému menu a prováděli servis šumivého vína. Hodnotila se profesionalita, komunikace s hodnoticími komisaři a samozřejmě odborné znalosti a dovednosti.

V porotě už tradičně zasedli odborníci na slovo vzatí:

 • Libor Nazarčuk, dlouholetý viceprezident Asociace sommelierů ČR, člen představenstva Asociace sommelierů ČR, držitel Zlatého odznaku Asociace sommelierů ČR, lektor Vinařské akademie;
 • Zdeňka Kačmárová, sommelierka, provozní manažerka, absolventka Albrechtovy střední školy;
 • Martin Procházka, obchodní ředitel justWine, spoluorganizátor expozic vín z České republiky na zahraničních veletrzích a výstavách, hodnotitel vín na tuzemských soutěžích;
 • Marek Špalek, obchodník a marketér Bio vinařství Špalek v Novém Šaldorfě;
 • Václav Šmach, obchodní ředitel Vinařství REISTEN v Pavlově.

Když bylo vše sečteno, v pořádající škole mohla propuknout radost, protože celkové prvenství získal Tobias Kaczynski ze třídy HT 2. B. Spolu s ním se na soutěž připravovala také Julie Šmehlíková z téže třídy. Poděkování patří oběma, ale nesmíme zapomenout zmínit odborné konzultanty Mgr. Pavlu Fuksovou a Bc. Adama Hrušku, kteří oběma svěřencům předávali v rámci přípravy odborné znalosti a praktické dovednosti.

Výsledky

Nejlepší degustátor – vložená soutěž

 1. místo: Barbora Marková ze SŠ Brno, Charbulova
 2. místo: Diana Slyshchenko z ISŠ hotelového provozu, obchodu a služeb z Příbrami

Těšínská karafa celkově

 1. místo: Tobias Kaczynski z ASŠ Český Těšín
 2. místo: Alena Mizunová ze SŠSS Ostrava-Hrabůvka
 3. místo: Alexandra Kaplanová ze SŠ Brno, Charbulova
 4. místo: Nikola Dvořáková ze SŠ a VOŠ Opava