Dne 28. 2. 2022 se parta druháků vydala na lyžařský výcvik. V osm ráno jsme se sešli před školou, kam pro nás přijel autobus a odvezl nás do Ski areálu Bílá, kde náš výcvik probíhal. Ubytováni jsme byli v krásné chatce Hořec, která spadá pod hotel Bauer. Když jsme dojeli na místo, odložili jsme si věci do konferenční místnosti, vzali lyže a šli lyžovat. Lyžování bylo naprosto úžasné. Kromě skvělých svahů jsme si nemohli vynachválit krásu Beskyd. Počasí nám vyšlo krásné. Do oběda, který byl ve dvanáct hodin, jsme lyžovali. Po obědě jsme se odebrali na chatku. Rozdělili jsme se do trojic a každá trojice dostala svůj pokoj. Věci jsme si odnesli na pokoj a hodinu jsme měli odpolední klid. Následně jsme šli zpátky na svah.

Na svahu jsme byli rozděleni do tří skupin. Jedničky byli pokročilí, dvojky pokročilejší a trojky začátečníci. Jedničky měl na starosti pan učitel Mgr. Ivan Makaj. Měli víc volných jízd, jelikož to byli lyžaři, kteří lyžují pravidelně. Přesto však měli různá cvičení. Trénovali slalom nebo třeba jízdu bez hůlek. Dvojky měl zase pan učitel Mgr. Ondřej Sikora. Lyžovali jsme nejprve všichni spolu, aby viděl, jak jsme na tom. Většina dlouho na lyžích nestála, a tak jsme na to šli opatrně, aby se nikomu nic nestalo. Trénovali jsme slalom a sjezd. Poslední skupinu trojek měl pan učitel Mgr. Jan Hensler. Jemu patří obrovský potlesk, protože ze všech začátečníků, kteří na lyžích většinou nikdy nestáli, zvládl udělat dobré lyžaře. Trénovali úplné základy jako např.: padání a zvedání se na lyžích, sjet malý kopeček pluhem a zabrzdit, atd. Po odpoledním lyžování byla večeře a večerní program. Večerní program probíhal v konferenční místnosti.

Paní učitelka Mgr. Kamila Foltynová měla pro nás vždy připravený program. První den jsme se seznamovali a další dny jsme už pak hráli různé hry v týmech. Každý den probíhal skoro stejně. Snídaně, lyžování, oběd, odpolední klid, lyžování, večeře, večerní program a večerka. Mě osobně nejvíce bavilo lyžování. Ve středu jsme díky SRPŠ měli tzv. zpestření dne. Dopoledne jsme lyžovali a odpoledne kdo chtěl, šel na bazén nebo na procházku. Po večeři jsme měli večerní lyžování. Večerní lyžování je snad ještě lepší než přes den. Svah byl osvětlený a bylo krásné nebe. Moc lidí tam nebylo, takže jsme si to moc užili. Po večerním lyžování jsme si udělali večerní rutinu a šli do postelí. Ve čtvrtek nás čekaly závody. Dopoledne jsme lyžovali a trénovali slalom.

Po výborném obědě a odpoledním klidu jsme si každý vzali své vylosované číslo a nachystali se na svah. Nejprve jsme závodili ve slalomu. Slalom všichni zvládli na jedničku. Potom jsme měli volné jízdy a ke konci jsme měli domluvený sraz, abychom mohli závodit i ve sjezdu. Sjezdu se však bohužel všichni nezúčastnili. Eva při sjíždění svahu na konci spadla a poranila si koleno. Chvíli po ní se její kamarádka neudržela na lyžích a taky spadla. Rovněž měla problém s kolenem. I přes úraz si zachovaly úsměv na tváři a při sjezdu alespoň fandily. Pak jsme měli večeři a po ní jsme měli vyhlášení soutěže. Za dívky vyhrála Nela Pavlusová HT2.B a za kluky Szymon Kaszper AGE2. Po vyhlášení jsme ještě hráli hry a pak jsme měli volno. Většina šla spát a zbytek ještě hrál hry.

V pátek ráno jsme se sbalili a všechny věci jsme nanosili do konferenční místnosti. Ti, co už lyžovat nechtěli, se šli projít a zbytek šel ještě lyžovat. Lyžovali jsme do oběda a po obědě přijel autobus. Naložili jsme věci a jeli domů.

Chtěla bych poděkovat všem pedagogům a studentům, kteří se zúčastnili. Myslím si, že lyžák byl povedený a i přes úrazy nám zůstal úsměv na tváři. Hned bych jela znovu. Dalším studentům, kteří přijdou po nás a nebudou vědět, jestli jet, tak neváhejte a jeďte. Stojí to za to.

Kristina Bilková AGE2