Cykloputování patří na naší Albrechtově střední škole k tradičním akcím. Konec října je na planetě Zemi obdobím oslav Dne stromu. V rámci těchto oslav jezdí naši žáci na kolech úsek trasy z Českého Těšína do nedaleké obce Chotěbuz. Ta cesta je součástí celkové trasy projektu Greenway mezi Krakovem a Vídní.

Letošní ročník se konal 25. října, tedy před zahájením podzimních prázdnin. V 8.00 se na dvoře školy sešlo celkem 9 účastníků, některé přihlášené zřejmě odradila velmi deštivá noc. Ale ráno déšť ustal a my jsme mohli s chutí vyrazit. Během dopoledne se dokonce objevilo slunce, takže počasí nám nádherně přálo i letos.

Cílem cesty byl zámek v Chotěbuzi, pamětní místo, kde bylo před 151 lety zahájeno první zemědělské vyučování žáků. Zde se účastníci seznámili s autentickou historií tohoto místa. Dnes je zámek bohužel tak zchátralý, že není bezpečné se k němu přibližovat.

V blízkosti stojí strážní věž, která je kulturní památkou České republiky. Ve své době tato hlásná věž plnila funkci ochrannou a obrannou. Všichni přítomni vystoupali po strmých schodech této věže do výšky asi 17 metrů a mohli obdivovat nádherný výhled do blízkého i vzdáleného okolí.

Poslední fází našeho cykloputování je vždy opékání párků v krásné podzimní přírodě. I letos jsme tuto tradici dodrželi. A všem opravdu chutnalo.

Tak tedy na shledanou příští rok, třeba právě s vámi.

Mgr. Marek Rusz

Ing. Zdeněk Mruzek