XX. Zasedání národního parlamentu dětí a mládeže

Zařazeno v Novinky, Studentský parlament by Administrátor

Tento rok se v Praze konal již 20. ročník Národního parlamentu dětí a mládeže, který proběhl ve dnech 17. 11. – 20. 11. 2017. Na tomto zasedání se setkali zástupci jednotlivých jak už školních parlamentů, městských rad, městských zastupitelstev, tak také hlavně krajů. Jednotlivé zastupitelstva, rady a parlamenty si navzájem předávaly zkušenosti a nabývaly nových vědomostí a mohly se také navzájem inspirovat.

Já byla na Národním parlamentu vyslána Mládežnickou radou města Česky Těšín, jejichž členkou jsem začínajícím třetím rokem, a také za zastupitelstvo Moravskoslezského kraje – NPD MSK – Národní parlament dětí a mládeže moravskoslezského kraje.

Během těch dnů strávených v Praze jsme se mohli účastnit několika workshopů a přednášek, které jsme měli k výběru, tím jsme se také mohli dozvědět nové informace, o věcech které nás zajímaly.

Motto letošního 20. ročníku bylo „Máme názor! I mladí vědí, jaké chtějí Česko“.

V pondělí 20. 11. se ve Strakově akademii konalo jednání NPDM ohledně návrhu usnesení. Hned ze začátku nás také přišel pozdravit premiér vlády Bohuslav Sobotka.

Usnesením se zabývali delegáti Národního parlamentu – NPDM , zástupci 11 krajů, kteří se rozhodli probírat témata, která se týkají dětí a mladých lidí ve vztahu ke kompetencím jednotlivých ministerstev Český Republiky. Z jednotlivých resortů byla vybrána a diskutována témata, která úzce souvisí s každodenním životem dětí a mladých lidí.

Například:

Sleva jízdného pro studenty i mimo vyhrazenou trasu z místa bydliště do školy, která by měla být platná i přes letní prázdniny. Sleva na tomto jízdném by měla být minimálně 50 %.

Požadují větší rozšíření slovního hodnocení žáků na českých školách, nebo to, aby byli studenti pravidelně seznamováni s řešením krizových situací.

Naopak odmítají zavedení povinné základní vojenské služby v jakékoliv délce trvání, nebo snížení hranice volebního práva na 16 let.

Autor: Martina Kyselá HT 3. A listopad 2017